Ohjelma 1999

TÖYSÄN LUOMUMAATALOUSNÄYTTELY VI
Hakojärvellä 24.-25.7.1999
Seminaaripäivä 23.7.1999

OHJELMA

Koulutusohjelma Tietoriihessä näyttelyalueella  23.4.

10:15    Luomuviljelyn tukipäätökset
                          tukikaudesta 2000 -2006
                                
11:00    Ympäristötuen mukainen viljely
                          
11:45                 Ruokailu
12.30    Ravinnevalumat
                          Tutkija Petri Leinonen
13.15    Mitä luomu voi tehdä vesien suojelun          
                          hyväksi  
    MMM.Ilmari Schepel
14:00    Siirtyminen seminaariin

Koulutusohjelma Tietoriihessä  24.7.

10.00                Aamun avaus
                         Luomuneuvoja Samuli Lampinen
10.15                Kumppanuus, ja -kasvit
                         Neuvoja Anneli Karhiniemi
11.00                STO:n Maatiaiskasviprojekti
                         Johanna Onnela
11.30                Porkkanan ja sipulin viljelyohjeita
                         Luomuviljelijä Veli Rahikainen

Ohjelma näyttelyalueella lauantaina 24.7.

11.00    Näyttelyportit avataan
11.45                 Aamupuuropuhe:    Jukka Pukkila
12.00                 Laulua: Kerttu Lavila  Aino Lamminaho
                          Matti Katajamäki
12.15                 Näyttelyn avaus:
                          Luomuviljelijä Laura  Suvanto
12:30    Juhlapuhe:  Professori Sirpa Kurppa  
13.00    Esitelmä: Pohjoisen valon kasvattamat                                                                                                                                                                                                                                              
kasvit, juurekset, marjat, viljat soveltuvat                                                                                                                                                                                                        meille parhaiten
                          Homeopaatti naturopaatti Airi Rekilä
13.45                 Esitelmä: Luomutuotteet ja terveys
                          Ylitarkastaja Sampsa Heinonen, KTTK
14.30                 Esitelmä:Luomuelintarviketarkkailu
                          Läänin elintarviketarkastaja Eeva Fieandt  
15.00                 Esitelmä: Luomu / ravintohuolto
                          MMM Ilmari Schepel
15.30                 Esitelmä; Geenimuuntelua/Luomuruokaa
                          Toimittaja Markku Rämö
16.00                 STO:n Maatiaiskasviprojekti
                          Johanna Onnela
 
 

17.00                Esittely: Luomuliiton toiminta                                                                                         
                         Toimistosihteeri Heidi Backman
17.30                Näytteilleasettajien puheenvuorot                        
18.00                Näyttelypäivä päättyy
19.00                Kesäjuhla alkaa    
    Luomukäräjät, musiikkia, tanssia,...

Koulutusohjelma Tietoriihessä  su. 25.7

10.00               Aamun avaus
                        Tutkija neuvoja Heikki Koskimies
10.15               Esitelmä luomukotieläinten  hoidosta
                        Ulla Luomajärvi
11.00               Lannan käsittely, ohjeet ja määräykset
                        Tutkija Petri Leinonen
11.30               Muuttuva luomukotieläintarkkailu
                        Ylitarkastaja Sampsa Heinonen

Ohjelma näyttelyalueella  sunnuntaina 25.7

11.00     Näyttelyportit avataan

12.00                 Aamupuuropuhe
                          Luomuviljelijä Oili Värri
12.15    Laulua: Kerttu Lavila  Aino Lamminaho
                          Matti Katajamäki
12.30                 Juhlapuhe
                          Ministeri Eino Uusitalo                       

13.00    Esitelmä :MTT:n ja MKL:n yhteistyö
                          Tutkija neuvoja Heikki Koskimies
13.30    Esitelmä:Pohjois-Savon Omena hanke
    Toimittaja Hannu Hyvönen
14.00    Esitelmä:Luomuliitto/hallinto
                          Puheenjohtaja Esa Partanen
14.30    Esitelmä:Biodynaaminen viljely ja                                                                                                     
                          kotieläimet                 
    Biodynaaminen viljelijä Jukka Kivelä                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
15.00                 Esitelmä: Ruokinta ja terveys
                          Agronomi Ulla Luomajärvi
16.00                 Esitelmä:Biokaasureaktorin toiminta
                          BioEnergy Oy
16.30                 Näytteilleasettajien puheenvuorot
18.00                 Luomumaatalousnäyttely VI  päättyy