LuoMusa 2009

LuoMusa 2009 Ohjelma
Lauantai 24.7.
päivitetään

11.00
Portit avataan

11.45
Mc Nurmonjoki
lukee Pekka Tyllilän kirjasta
Melontareittejä Pohjanmaalla osa Töysänjoki

12.00
LuoMusa 2010 avaus:
Maanparantaja Klaus Lavila

Harjuntalo-orkesteri

12.15
Juhlapuhe:
Opetusneuvos Ritva Sorila

Musiikkiesitys

12:30
Marjukka Perälä
Taikakosketuksen hoitomuodot

13:00
Petri Leinonen
Lampolan rakentaminen olkisaviseinillä

13:30
st1 energiapalvelut
Tuomo Hakomäki

14:00
Terho Riiho ja Tuomo Sorvali
Tuulimyllyn rakentaminen ja käyttöönotto

14:30
Kansanedustaja Kimmo Tiilikainen
Maa-ja metsätalousministeriön
luonnonvarainneuvoston pj.
Luonnonvarojen kestävä käyttö
(kaksisuuntainen videoyhteysesitelmä)

15:00
Veijo Leino
kestorikkakasvien torjunta

16:00
Luomuviljelijä Harri Keisala
kannettava tietokone traktorissa

16:30
Peltokierros:Klaus Lavila
esim. valko-ja keltalupiinikasvusto

Työnäytöksiä:
Ville Kari
- Rankapower rankaharvesteri
Mauri Lanttola
- polttopuiden pilkonta Hakki pilke 2X
Veijo Leino
- kyntö
Harri Keisala
- äestys

Toimintaa:

Töysän Raittiusyhdistys
tarinoita,loruja,yhteisiä lauluja Hakojärven taitajat
(kuiskaus:Sirkka Hakala)
-kännikapinarata
testaa oma alkoholitietämyksesi

Johanna Suutala
satukuvaelma Satumaateltassa
klo 13,14,15,16

Metsälän talli
talutusratsastusta
Noppa Shetlandin poni ja Keke poniristeytys

Merja Juppo
tee itsellesi Hullu Keppihevonen

Petri Loues
soitinrakentamista kierrätysmateriaaleista

MC- Nurmonjoki
junailijoita LuoMusasta varoittaa kajakkivaara

Savusaunan pystytystyönäytös
Mestari Sulo Sammalisto

Kirjakirpputori

Nähtävyyksiä
Töysän raittiusyhdistyksen talo
metsäpolku
kalliosauna
näkötorni
laskettelurinne
metsämökki
joutsenperhe
majavan pesä ja pato
luonnon ja maiseman monimuotoisuuden edistämisalue

18:00 Portit suljetaan 

Sunnuntai 25.7.

11:00
Hartauspolku

12:00
Kesäpäivän konsertti:
juontaja Matti Istanmäki
stagemanageri Timo Katajamäki
tekniikka Kari Lavila

12.00

Historiallinen tarinalaulu

Tohnisen Äijä
 

12.30
Soitarit
Reijo Nieminen - haitari
Severi Rasku - laulu
Kalevi Kytönen - rummut
Anelma Myllymäki - haitari
Risto Purho kitara - basso
Unto Kallioniemi - basso klarinetti
Urho Mäkinen - viulu, laulu
Martti Rantala - kitara
Esko Rinta-Pollari - haitari

13:00
Ähtärin Gospelkuoro
Sanna Ågren

13.30
Ritulit
Ritva Sorila

14.00

Matti Myllyniemi
 

14.30
Mc Nurmonjoki
lukee Pekka Tyllilän kirjasta
Melontareittejä Pohjanmaalla osa Töysänjoki

väliaika

15.00
Henry Ketolan yhtye
Kari Källi kitara - laulu
Jorma Järvikangas - basso, laulu
Seppo Tuokkola - rummut
Henry Ketola - Hammond,laulu

16.00
Free Shake
Miikka Koskinen - kitara
Hannu Unnbom - Hammond
Jukka Väätäinen - basso
Esa Puntala - rummut

väliaika

18.30
Äksäplatti
Sakke Lavila - rummut
Kai Lavila - kitara
Ossi Teerimäki - basso
Samu Kaukonen - laulu

väliaika

19.00

Slam`s Gran

Timo Katajamäki laulu

Kari Lavila kitara

Jyrki Ranta rummut

Mauri Akonniemi basso

Petri Anttila kitara

Reiska Hänninen kitara

Ville Koskine koskettimet
 

19.45

Dying Sun

Tommi Murtomäki laulu

Petri Anttila kitara

Kalle Suhonen kitara

Pasi Lamminaho koskettimet

Ozzy Raiski basso

Tomi Valkealahti rummut

 

20.30

Arkadia

Aj Valkama voc.

Mikko Järvenpää ld gtr

Aapo Rikala rh gtr

Petri Ala-Louvesniemi dr
Vesa Ala-Louvesniemi b